Accredited School Scholarships: |
|
Morris Averbuck |
Sumter High School, S. C. |
Donald F. Black |
Parkersburg High School, West Va. |
Robert Highman Booth |
McKinley Technical H. S., Washington, D. C. |
Arthur Northen Caldwell |
Technological High School, Atlanta, Ga. |
Charles Coleman |
Baylor School, Chattanooga, Tenn. |
Charles Frost |
Huntington High School, West Va. |
Wesley Fry |
Hot Springs High School, Ark. |
Rodman William Gaines |
Massanutten Academy, Va. |
Richard Whitaker Gamble |
Virginia Episcopal School, Lynchburg, Va. |
Henry Hurt Hancock |
Chatham Training School, Va. |
Frank Archer Hobson |
St. Christopher School, Richmond, Va. |
Frank Kramer |
Franklin High School, La. |
Edward G. Laird |
Episcopal High School, Alexandria, Va. |
Robert B. Lobban |
Alderson High School, West Va. |
James Thomas Murfee |
Marion Institute, Ala. |
Richmond H. Nickels |
Peabody High School, Trenton, Tenn. |
Clayton Phillips |
Pennington High School, N J. |
John George Reider |
Marietta High School, Ohio. |
Charles B. Reed |
Marion High School, Ky. |
Hilleary Ripley |
Mt. Airy High School, Md. |
Lloyd J. Schumacker |
Frankford High School, Philadelphia, Pa. |
Samuel Bradford Stewart, Jr. |
Chattanooga High School, Tenn. |
Willard Stainback |
Red Oak High School, N. C. |
Alumni Scholarships: |
|
Harold Nathaniel Armstrong |
Gadsden, Ala. |
Charles B. Ashbaugh |
Montclair, N. J. |
Frank Clayborn Atkinson |
Asheville, N. C. |
Joseph George Bariesas |
Philadelphia, Pa. |
Bryan Black, Jr. |
New Orleans, La. |
William Douglas Bogue |
Tampa, Fla. |
Richard Ferdinand Bohl |
New York City |
John Landrum Brown, Jr. |
Charlotte, N. C. |
John Herbert Claiborne |
New York City. |
Reginald Coon |
New York City. |
George Fulcher Cox, Jr. |
Waynesboro, Ga. |
Edward Twiss Dunlap |
Washington, D. C. |
Arthur Allen Edwards |
Webster Groves, Mo. |
George Howe Foxworth |
Ashboro, N. C. |
John David Glenn |
Shepherdsville, Ky. |
David R. Groome |
McNair, Miss. |
Horace Curlin Hall, Jr. |
Laredo, Texas. |
Thomas Sellman Hall |
Lothian, Md. |
Comer Johnston Kimball |
Atlanta, Ga. |
Abe Levinson |
Atlanta, Ga. |
Clyde Arthur Lucky |
Monticello, Ark. |
Thomas Atkinson McEachern |
Greenville, Miss. |
Carl Orendorf McNealy |
Huntington, West Va. |
James Edmonds Marshall |
Winterhaven, Fla. |
John Eldridge Means |
Birmingham, Ala. |
Andrew Grawling Pattillo |
Port Orange, Fla. |
Charles G. Peyton, Jr. |
Baltimore, Md. |
Alfred Buckner Pittman |
Memphis, Tenn. |
Joseph Merrill Reynolds |
Clarksburg, West Va. |
Earl Fields Rightsell |
La Grange, N. C. |
John Ritchie, III |
Washington, D. C. |
Jean Morris Roberts |
Vineland, N. J. |
Cary Robertson |
Louisville, Ky. |
George Leslie Sampson |
Chevy Chase, Md. |
Charles D. Shaw |
Wilmington, Del. |
John Dunham Stewart |
Monroe, N. C. |
George Webster Struthers |
Whipple, West Va. |
James Alston Taylor |
Belzoni, Miss. |
Frederick Haskell Thesmar |
Savannah, Ga. |
Ralph Rudolph Thompson |
Huntsville, Ala. |
Bert Galitan Wetherby |
Johnston City, Tenn. |
Armenian Students Association Scholarships: |
|
Sarakis Arakelian |
Mytelm, Greece |
Hagop Gasparian |
Boston, Mass. |
Joseph Hovanes Luscinian |
Blacksburg, Va. |
Louis Bennett Law Scholarship: |
|
Arthur Meredith Woore |
Martinsburg, West Va. |
Valentine Birely Scholarship: |
|
Wilbur Augustus Kindley |
Frederick, Md. |
J. Thompson Brown Scholarship: |
|
Charles Venable Minor, B.S. |
University, Va. |
Thomas Pinckney Bryan Memorial Scholarship: |
|
Louis C. Cornick |
Oceana, Va. |
Henry Coalter Cabell Scholarship: |
|
James Edmund Dandridge Murdaugh, B.A., M.A. |
Frostburg, Md. |
George Cameron Memorial Scholarship: |
|
Alexander Gordon Gilliam |
Petersburg, Va. |
Isaac Cary Scholarships: |
|
George Ames Pierce |
University, Va. |
Paul Cochran Richards, Jr. |
Warrenton, Va. |
Kate Cabell Cox Scholarship: |
|
Walter Truman Bowles |
Sandiges, Va. |
William C. Folkes Scholarships: |
|
William Marvin Bass, Jr. |
Evington, Va. |
Fendall Littlepage Gregory, Jr. |
Lynchburg, Va. |
Micajah Clarke Jones, Jr. |
Madison Heights, Va. |
Preston Nowlin, B.S. |
Lynchburg, Va. |
Elizabeth B. Garret Scholarship: |
|
John Williams Avirett, II., B.A. |
Cumberland, Md. |
Bennett Wood Green Scholarships: |
|
Harry Gray Burks, Jr., B.A., M.A. |
Bedford, Va. |
Arthur August Pegau, M.A. |
Petersburg, Va. |
Daniel Harmon Scholarship: |
|
Leslie Davis Dawson |
Woodbridge, Va. |
William A. Herndon Scholarship: |
|
Oscar Hugh Fulcher, B.S. |
Sandridge, Va. |
Andrew de Jarnette Hart |
North Garden, Va. |
William E. Homes Scholarship: |
|
Collins Denny, Jr., B.A. |
Richmond, Va. |
Humphrey Scholarship: |
|
James Chappelle Justice |
Crozet, Va. |
McCormick Scholarship: |
|
Edwin Lundy Powell |
New Orleans, La. |
Samuel Miller Scholarships: |
|
Joel W. Baker |
Shenandoah, Va. |
Albert Brown Dickey |
Mounds, Okla. |
Hopkins P. Nuttycomb |
Charlottesville, Va. |
Thomas Fortune Ryan Scholarships: |
|
Joel Permania Snider |
First Congressional District |
Antonio Gentile |
Second Congressional District |
Albert Mason Smith |
Third Congressional District |
James Dabney Burfoot, Jr., B.S. |
Fourth Congressional District |
Edward Nash Hardy |
Fifth Congressional District |
Noel Daniel Conner, B.A. |
Sixth Congressional District |
Henry Burr Gordon |
Seventh Congressional District |
Thomas Brooke Howard |
Eighth Congressional District |
Lonnie Mike Hines, A.B. |
Ninth Congressional District |
Glenwood Michael Van Lear |
Tenth Congressional District |
Isabella Merrick Sampson Scholarship: |
|
Malcolm Gilchrist Hibbert |
Charlottesville, Va. |
James H. Skinner Scholarships: |
|
Charles Danacott Carter |
Petersburg, Va. |
Lancelot Minor Dent |
Macon, Miss. |
Fred Pannell Hamlet |
Bristol, Tenn. |
Samuel John Peard |
Williamsport, Pa. |
Arthur LeBaron Ribble |
Halifax, Va. |
Watkins L. Ribble |
Halifax, Va. |
Walter Brooke Stabler |
Wilmington, Del. |
Clifford Leland Stanley |
Williamsport, Pa. |
United Daughters of the Confederacy Scholarships: |
|
Erskine Preston Caldwell |
Wrens, Ga |
John Sumpter Cunningham, B.S. (Hero Fund) |
Basic, Va. |
Herman Jones |
Red Oak, N. C. |
Lawrence Haywood Lee, Jr. |
Montgomery, Ala. |
Albert Brooks Pinney |
Louisville, Ky. |
John Dewey Lane, B.A. |
Lamar, S. C |
Virginia Division United Daughters of the Confederacy Scholarship: |
|
Ocie Butler Morrison, Jr. |
University, Va. |
Virginia Law Review Scholarship: |
|
Nelson Fell, B.A. |
Warrenton, Va. |
Virginia Public High School Scholarships: |
|
J. Montrose Graham, Jr. |
John Marshall High School, Richmond |
Julius Hunt |
Oakton High School, Oakton |
John Randolph Philipps |
Scottsville High School, Scottsville |
Abner Carlton Pinchback |
Amelia High School, Amelia |
Joseph C. Read |
Calverton High School, Calverton |
James Bernard Saunders |
Kenbridge High School, Kenbridge |
William M. Whitehead |
E. C. Glass High School, Lynchburg |