I.
POST OFFICES AND POSTMASTERS.
I HAVE been furnished, at brief notice, with the following accurate list
of the Post Offices and Postmasters in Minnesota by my very excellent friend,
Mr. JOHN N. OLIVIER, of the Sixth Auditor's Office:
LIST OF POST OFFICES AND POSTMASTERS IN THE TERRITORY OF MINNESOTA, PREPARED
PROM THE BOOKS OF THE APPOINTMENT OFFICE, POST OFFICE DEPARTMENT, TO DECEMBER
12, 1856.
Post Office. | Postmaster. |
BENTON COUNTY. | |
Belle Prairie | Calvin C. Hicks. |
Big Lake | Joseph Brown. |
Clear Lake | F. E. Baldwin. |
Crow Wing | Allen Morrison. |
Elk River | John Q. A. Nickerson. |
Itasca | John C. Bowers. |
Little Falls | C. H. Churchill. |
Royalton | Rodolph's D. Kinney. |
Sauk Rapids | C. B. Vanstest. |
Swan River | James Warren. |
Watab | David Gilman. |
| |
BLUE EARTH COUNTY. | |
Kasota | Isaac Allen. |
Mankato | Parsons K. Johnson. |
Liberty | Edward Brace. |
Pajutazee | Andrew Robertson. |
South Bend | Matthew Thompson. |
Winnebago Agency | Henry Foster. |
| |
BROWN COUNTY. | |
New Ulm | Anton Kans. |
Sioux Agency | Asa W. Daniels. |
| |
CARVER COUNTY. | |
Carver | Joseph A. Sargent. |
Chaska | Timothy D. Smith. |
La Belle | Isaac Berfield. |
Scandia | A. Bergquest. |
San Francisco | James B. Cotton. |
Young America | R. M. Kennedy. |
| |
CHISAGO COUNTY. | |
Amador | Lorenzo A. Lowden. |
Cedar Creek | Samuel Wyatt. |
Chippewa | J. P. Gulding. |
Chisago City | Henry S. Cluiger. |
Hanley | John Hanley. |
Rushseby | George B. Folsom. |
Sunrise City | George S. Frost. |
Taylor's Falls | Peter E. Walker. |
Wyoming | Jordan Egle. |
| |
DAKOTA COUNTY. | |
Athens | Jacob Whittemore. |
Centralia | H. P. Sweet. |
Empire City | Ralph P. Hamilton. |
Farmington | Noredon Amedon. |
Fort Snelling | Franklin Steele. |
Hampton | James Archer. |
Hastings | John F. Marsh. |
Lakeville | Samuel P. Baker. |
Le Sueur | Kostum K. Peck. |
Lewiston | Stephen N. Carey. |
Mendota | Hypolite Dupues. |
Ninninger | Louis Loichot. |
Ottowa | Frank Y. Hoffstott. |
Rosemount | Andrew Keegan. |
Vermillion | Leonard Aldrich. |
Waterford | Warren Atkinson. |
| |
DODGE COUNTY. | |
Avon | Noah F. Berry. |
Ashland | George Townsend. |
Claremont | Goerge Hitchcock. |
Concord | James M. Sumner. |
Montorville | John H. Shober. |
Wasioga | Eli. P. Waterman. |
| |
FAIRBAULT COUNTY. | |
Blue Earth City | George B. Kingsley. |
Verona | Newell Dewey. |
| |
FILLMORE COUNTY. | |
Bellville | Wilson Bell. |
Big Spring | William Walter. |
Chatfield | Edwin B. Gere. |
Clarimona | Wm. F. Strong. |
Deer Creek | William S. Hill. |
Elkhorn | Jacob McQuillan. |
Elliota | John C. Cleghorn. |
Etna | O. B. Bryant. |
Fairview | John G. Bouldin. |
Fillmore | Robert Rea. |
Forestville | Forest Henry. |
Jordan | James M. Gilliss. |
Lenora | Chas. B. Wilford. |
Looking Glass | Lemuel Jones. |
Newburg | Gabriel Gabrielson. |
Odessa | Jacob P. Kennedy. |
Peterson | Knud Peterson. |
Pilot Mound | Daniel B. Smith. |
Preston | L. Preston. |
Riceford | Wm. D. Vandoren. |
Richland | Benjn. F. Tillotson. |
Rushford | Sylvester S. Stebbins. |
Spring Valley | Condello Wilkins. |
Uxbridge | Daniel Crowell. |
Waukokee | John M. West. |
| |
FREEBORN COUNTY. | |
Albert Lea | Lorenzo Murray. |
Geneva | John Heath. |
St. Nicholas | Saml. M. Thompson. |
Shell Rock | Edward P. Skinner. |
| |
GOODHUE COUNTY. | |
Burr Oak Springs | Henry Doyle. |
Cannon River Falls | George McKenzie. |
Central Point | Charles W. Hackett. |
Pine Island | John Chance. |
Poplar Grove | John Lee. |
Red Wing | Henry C. Hoffman. |
Spencer | Hans Mattson. |
Wacouta | George Post. |
Westervelt | Evert Westervelt. |
| |
HENNEPIN COUNTY. | |
Bloomington | Reuben B. Gibson. |
Chanhassen | Henry M. Lyman. |
Dayton | John Baxter. |
Eden Prairie | Jonas Staring. |
Elm Creek | Charles Miles. |
Harmony | James A. Dunsmore. |
Excelsior | Charles P. Smith. |
Island City | William F. Russell. |
Maple Plain | Irvin Shrewsbury. |
Medicine Lake | Francis Hagot. |
Minneapolis | Alfred E. Ames. |
Minnetonka | Levi W. Eastman. |
Osseo | Warren Samson. |
Perkinsville | N. T. Perkins. |
Watertown | Alexander Moore. |
Wyzata | W. H. Chapman. |
| |
HOUSTON COUNTY. | |
Brownsville | Charles Brown. |
Caledonia | Wm. J. McKee. |
Hamilton | Charles Smith. |
Hackett's Grove | Emery Hackett. |
Hokah | Edward Thompson. |
Houston | Ole Knudson. |
Loretta | Edmund S. Lore. |
Looneyville | Daniel Wilson. |
La Crescent | William Gillett. |
Mooney Creek | Cyrus B. Sinclair. |
Portland | Alexr. Batcheller. |
Sheldon | John Paddock. |
Spring Grove | Embric Knudson. |
San Jacinto | George Canon. |
Wiscoy | Benton Aldrich. |
Yucatan | T. A. Pope. |
| |
LAKE COUNTY. | |
Burlington | Chas. B. Harbord. |
| |
LA SUEUR COUNTY. | |
Elysium | Silas S. Munday. |
Grandville | Bartlet Y. Couch. |
Lexington | Henry Earl. |
Waterville | Samuel D. Drake. |
| |
McLEOD COUNTY. | |
Glencoe | Surman G. Simmons. |
Hutchinson | Lewis Harrington. |
| |
MEEKER COUNTY. | |
Forest City | Walter C. Bacon. |
| |
MORRISON COUNTY. | |
Little Falls | Orlando A. Churchill. |
| |
MOWER COUNTY. | |
Austin | Alanson B. Vaughan. |
Frankford | Lewis Patchin. |
High Forest | Thos. H. Armstrong. |
Le Roy | Daniel Caswell. |
| |
NICOLLET COUNTY. | |
Eureka | Edwin Clark. |
Hilo | William Dupray. |
Saint Peter | George Hezlep. |
Travers des Sioux | William Huey. |
| |
OLMSTEAD COUNTY. | |
Durango | Samuel Brink. |
Kalmar | James A. Blair. |
Oronoco | Samuel P. Hicks. |
Pleasant Grove | Samuel Barrows. |
Rochester | Phineas H. Durfel. |
Salem | Cyrus Holt. |
Springfield | Almon H. Smith. |
Waterloo | Robert S. Latta. |
Zumbro | Lucy Cobb. |
| |
PEMBINA COUNTY. | |
Cap Lake | David B. Spencer. |
Pembina | Joseph Rolette. |
Red Lake | Sela G. Wright. |
Saint Joseph's | George A. Belcourt. |
| |
PIERCE COUNTY. | |
Fort Ridgeley | Benjn. H. Randall. |
| |
PINE COUNTY. | |
Alhambra | Herman Trott. |
Mille Lac | Mark Leadbetter. |
| |
RAMSEY COUNTY. | |
Anoka | Arthur Davis. |
Centreville | Charles Pettin. |
Columbus | John Klerman. |
Howard's Lake | John P. Howard. |
Little Canada | Walter B. Boyd. |
Manomine | Joseph A. Willis. |
Otter Lake | Ross Wilkinson. |
Red Rock | Giles H. Fowler. |
St. Anthony's Falls | Norton H. Hemiup. |
St. Paul | Charles S. Cave. |
| |
RICE COUNTY. | |
Cannon City | C. Smith House. |
Faribault | Alexander Faribault. |
Medford | Smith Johnson. |
Morristown | Walter Norris. |
Northfield | Calvin S. Short. |
Shieldsville | Joshua Tufts. |
Union Lake | Henry M. Humphrey. |
Walcott | Joseph Richardson. |
| |
SAINT LOUIS COUNTY. | |
Falls of St. Louis | Joseph Y. Buckner. |
Oneota | Edmund F. Ely. |
Twin Lakes | George W. Perry. |
| |
SCOTT COUNTY. | |
Belle Plaine | Nahum Stone. |
Louisville | Joseph R. Ashley. |
Mount Pleasant | John Soules. |
New Dublin | Dominick McDermott |
Sand Creek | William Holmes. |
Shak-a-pay | Reuben M. Wright. |
| |
SIBLEY COUNTY. | |
Henderson | Henry Pochler. |
Prairie Mound | Morgan Lacey. |
| |
STEARNS COUNTY. | |
Clinton | John H. Linneman. |
Neenah | Henry B. Johnson. |
Saint Cloud | Joseph Edelbrook. |
Torah | Reuben M. Richardson. |
| |
STEELE COUNTY. | |
Adamsville | Hiram Pitcher. |
Aurora | Charles Adsit. |
Dodge City | John Coburn. |
Ellwood | Wilber F. Fiske. |
Josco | James Hanes. |
Lemond | Abram Fitzsimmons. |
Owatana | Samuel B. Smith. |
St. Mary's | Horatio B. Morrison. |
Swavesey | Andrew J. Bell |
Wilton | David J. Jenkins. |
| |
SUPERIOR COUNTY. | |
Beaver Bay | Robert McLean. |
French River | F. W. Watrous. |
Grand Marias | Richard Godfrey. |
Grand Portage | H. H. McCullough. |
| |
WABASHAW COUNTY. | |
Greenville | Rodman Benchard. |
Independence | Seth L. McCarty. |
Lake City | Harvey F. Williamson. |
Mazeppa | John E. Hyde. |
Minneska | Nathaniel F. Tifft. |
Minnesota City | Samuel E. Cotton. |
Mount Vernon | Stephen M. Burns. |
Reed's Landing | Fordyce S. Richard. |
Wabashaw | J. F. Byrne. |
West Newton | Austin R. Swan. |
| |
WAHNATAH COUNTY. | |
Fort Ripley | Solon W. Manney. |
| |
WASHINGTON COUNTY. | |
Cottage Grove | Stephen F. Douglass. |
Lake Land | Freeman C. Tyler. |
Marine Mills | Orange Walker. |
Milton Mills | Lemuel Bolles. |
Point Douglass | R. R. Henry. |
Stillwater | Harley Curtis. |
| |
WINONA COUNTY. | |
Dacota | Nathan Brown. |
Eagle Bluffs | William W. Bennett. |
Homer | John A. Torrey. |
New Boston | William H. Dwight. |
Richmond | Samuel C. Dick. |
Ridgeway | Joseph Cooper. |
Saint Charles | Lewis H. Springer. |
Saratoga | Thomas P. Dixon. |
Stockton | William C. Dodge. |
Twin Grove | Oren Cavath. |
Utica | John W. Bentley. |
Warren | Eben B. Jewett. |
Winona | John W. Downer. |
White Water Falls | Miles Pease. |
| |
WRIGHT COUNTY. | |
Berlin | Charles W. Lambert |
Buffalo | Amasa Ackley. |
Clear Water | Simon Stevens. |
Monticello | M. Fox. |
Northwood | A. H. Kelly. |
Rockford | Joel Florida. |
Silver Creek | Abram G. Descent. |